Izvēlne
Jūsu grozs

Māli

Māli
Māli
Māli
Māli
Māli
Māli
Māli
0.00€
  • Pieejamība: Pieejams
  • Produkta kods: 434d0
Zemes piens skaistumam no sirmās senatnes
 
 
Mūsdienu kosmētikā māls šķiet kā jauns un netradicionāls līdzeklis, pie kā mūsdienu cilvēki vēl nav pieraduši, jo tumšajos Viduslaikos līdz ar citām viedām zināšanām par dabas spēku izmantošanu, plašākai sabiedrībai gājušas zudībā arī zināšanas par māliem. Tomēr par māliem un to unikālajām īpašībām jau zināja sirmā senatnē un šo informāciju līdz mūsdienām cauri visiem laikiem atnesuši dziednieki un Viedie. Mūsdienās jau arī kosmētikas industrija sāk apzināties mālu iedarbību un ražot kosmētiku ar māliem.
 
Jau kopš aizvēsturiskajiem laikiem, kad cilvēks rūpējās par savu izskatu un veselību, tas pazina mālus, pazina tā daudzveidīgās īpašības un izmantoja savā ikdienā. Maiju indiāņi uzskata, ka māls ir zemes piens – vērtīga un neaizvietojama zemesmātes dāvana cilvēkiem. Māls ir viens no vissenākajiem kosmētikas līdzekļiem. Senatnē māls esot kalpojis par pūderi, lūpukrāsu, grimu un dezodorantu, lietots gan cilvēku, gan lopu ārstēšanā un mūmiju balzamēšanā. 
 
Māliem tiek piedēvētas daudz dažādas brīnumainas īpašības un iedarbības, kur  daudzas no tām pasaulē ir akceptējusi arī modernā zinātne medicīnā un  skaistumkopšanā.
 
 
Piemēram, Kleopatra - antīkās pasaules skaistuma etalons, esot ne vien gremdējusies piena vannās, bet arī likusi māla maskas.
 
Maiju indiāņu cilts sievietes, kurām bijuši vismaz 10 bērni un visi zīdīti ar krūti, sen zinājušas, ka ar mālu palīdzību var iegūt skaistas, piepaceltas krūtis. To viņas panāca regulāri liekot uz krūtīm māla kompreses. Šīs procedūras pasargāja sievietes arī no krūts audzējiem, mastopātijas un citām līdzīgām kaitēm.
 
Vēl Maiju indiāņu sievietes ar māliem noziežot vēdera lejasdaļu — olnīcu un dzemdes rajonu ticēja, ka veicina auglību, kā arī iedarbojas profilaktiski pret ginekoloģiskām kaitēm.
 
Māls ir nogulumiezis, kas veidojas sadēdot laukšpatiem un vizlām. Tas nozīmē, ka māli ir ļoti sen veidojušies nogulumieži, jo laukšpata un vizlu sadalīšanās procesi ir ļoti, ļoti ilgstoši un lēni. To enerģētiskā vērtība un arī informatīvais lauks sevī nes liecības un informāciju par aizvēsturi, kad māte Zeme vēl bija vesela, dabas ritmi harmoniski un cilvēku tehnokrātiskās attīstības gaitā, vēl nesabojāti. Augstvērtīgi māli tiek izrakti no zemes dzīlēm ķīmijas neskartos, mazapdzīvotos reģionos un pēc tam kaltēti, žāvēti saulē.
Mālu minerāli satur daudz alumīnija oksīdu un dzelzs oksīdu, kas iekrāso mālus. Ja dzelzs oksīda daudzums ir ļoti mazs vai nemaz, tad māli ir balti. To sastāvs ir bagātīgs arī ar minerālvielām. Māli ir ļoti dažādi: balti, zaļi, rozā, sarkani, zili, dzelteni, brūni un pat violeti. Vairāk par katra māla unikālajām īpašībām un to sastāviem lasiet šeit.
 
 
 
Māla īpašības un iedarbība.
 
Mālā esošie mikroelementi — kālijs, nātrijs, dzelzs, alumīnijs, varš, silīcijs, slāpeklis, magnijs, fosfors un citi, ir sabalansēti tieši tā, lai tos pēc iespējas labāk varētu izmantot cilvēka organisms. Māliem piemīt spēcīgas absorbcijas spējas - tas piesaista toksīnus, izvada šlakvielas un baro ādu, locītavas un kaulu sistēmu, kā arī paātrina audu atjaunošanās procesus. Lietojot iekšķīgi un ārīgi, māls lieliski palīdz pie daudzām slimībām un noņem nogurumu, to pielieto kompresēm gan dziedniecībā, gan skaistumkopšanā.
Mālu sastāvā esošās aktīvās vielas spēj iekļūt ne tikai ādas virskārtas audu šūnās, bet arī dziļākos slāņos – muskuļu audos, saišaudos, kaulu audos. Māli ne tikai baro šos audus, bet arī uzsūc tajos sakrājušās organismam kaitīgās vielas un slimību izraisītājus, izvadot tos no organisma.
 
Māliem kosmētiskā iedarbība ir ļoti daudzveidīga un bagātīga:
 
Baro ādu - apgādā ādu ar mikroelementiem. Mālu sastāvā esošajiem mikroelementiem (kālijs, nātrijs, dzelzs, varš, silīcijs un alumīnijs) ir būtiska loma ādas atjaunošanā.

 

Piemēram, varš un silīcijs piedalās elastāna un kolagēna sintēzē. Ja šie elementi trūkst āda ātrāk noveco. Šī īpašība nodrošina gludu un jaunavīgu ādas izskatu. 
 
 
Uzlabo ādas izskatu - veicina asins mikrocirkulāciju (īpaši sarkanie māli) un asinsapgādi (īpaši zaļie māli) ādā. To nodrošina sejas un ķermeņa maskas. Šī īpašība labi palīdz cīņā pret celulītu.
 
Attīra ādu - izmanto ziepju vietā gan bērniem, gan pieaugušajiem kā ļoti maigas iedarbības pīlingu, kas dziļi attīra poras un atbrīvo ādu no atmirušajām šūnām, padara to gludu, maigu un elpojošu. Māli attīra arī absorbējot nevajadzīgās šlakvielas, toksīnus, vielmaiņas blakusproduktus, tauku un netīrumu daļiņas, nepatīkamos aromātus uc. Tāpēc mālus izmanto arī dažādos attīrošos līdzekļos kā šampūnos, ziepēs, dušas želejās.
 
Atjauno ādas dabisko vidi un vielmaiņas procesus. Mālu skābju un sārmu līmenis (jeb saukts par pH līmeni) ir ļoti tuvs ādas dabiskajam pH līmenim. Tādēļ tas līdzsvaro ādas dabiskos procesus, ko nereti izjaukusi sintētiskā kosmētika, hormonu vai veselības izmaiņas, kā arī ārējās vides kaitīgā ietekme. Šo izmaiņu rezultātā bieži tiek izjaukta ādas dabiskā vide un vielmaiņas procesi, nogalināti vajadzīgie mikroorganismi, līdz ar to tiek veicināta nevēlamo baktēriju/slimību un iekaisumu vairošanās. Māli šīs nevēlamās izmaiņas spēj novērst, Izmantojot kā maskas.
 
Augstas antibakteriālas, pretiekaisuma un pretinfekciju īpašības. Māli nesatur baktērijas, bet uzsūc tiem apkārt esošos šķidros un gāzveida toksīnus, smakas, gāzes un neitralizē slimību mikrobus. Šo īpašību izmanto dezodorantos un pretiekaisuma līdzekļos. 
 
Žāvējot mālus saulē, nevis telpās, Saules iedarbībā šīs māla īpašības daudzkārt palielinās. Augstvērtīgs māls (piem. Calendulā nopērkamie māli no Francijas) ir dabas produkts, kas iegūts mehāniskā ceļā un laboratoriski pārbaudīts, tie nesatur smagos metālus un nav apstrādāti ar ķīmiskiem piemaisījumiem.
 
 
 
 
Mālu lietošanas veidi.
Šeit apkopoti dažādi mālu izmantošanas veidi. Visos mālu lietošanas gadījumos jāzina, ka izlietotos mālus izmet un otrreiz nelieto. Liekot apliekamos, kompreses un maskas nav jābaidās no infekcijām, jo māliem piemīt spēcīgas baktericīdas un antiseptiskas īpašības. 
 
Sejas tīrīšana
Sejas ādas attīrīšanā ļoti efektīvi un vienkārši var izmantot mālus, kas darbojas dziļi tīroši un poras savelkoši, bet āda kļūst maiga un samtaina.
Vienkārša māla pastas recepte:
25g ūdens, 5g glicerīns (ieteicams, bet nav obligāts), 20g māli. Glicerīns nepieciešams ne tikai kā mitrinošs līdzeklis ādai, bet arī pašai pastai, lai uzglabājot pasta nezaudētu mitrumu un neizkalstu. Māla pastu var izmantot sejas ādas attīrīšanai katru dienu.
 
 
 
Sejas maskas 
 
Māla maskas gatavo no māliem un ūdens, līdz veidojas krējuma konsistences pasta, to iesaka turēt līdz 15 min. Masku noņem ar švamīti vai samitrinātu, siltu frotē dvieli. Miklo ādu ieziež ar sejas losjonu, krēmu vai bagātīgu sejas eļļu. Masku var pielietot regulāri 1-2 reizes nedēļā. Procedūru rezultātā āda iegūst veselīgu izskatu, maigumu, elastību un vingrumu, samazinās mazās grumbiņas, āda izlīdzinās. Māli pastiprina asins pieplūdi ādas virskārtai, baro un tonizē ādu, piedod tai gludumu un vingrumu. Māla maskas novērš ādas izsitumus, pinnes. Lieliski mitrina un izgludina ādu, samazina grumbas.
 
Sausai un jūtīgai sejas ādai māla maskas lieliski palīdz uzlabot mitruma līmeni. Pēc maskas āda kļūst maiga un izzūd sausums. Uzlabojas asinscirkulācija. Sausu ādu ir nepieciešams mitrināt, tāpēc mālus lieto emulsijai līdzīgā konsistencē vai pat kombinācijā ar kādu bāzes eļļu, paša pagatavotu vieglu losjonu vai želeju. Šādās maskās māli ir ap 20-40 %. Maska labāk saglabā mitrumu, ja to liek uz mitras ādas. Lai maska pilnībā uz sejas neizžūtu, to ik pa laikam apslaka ar ūdeni, vai pa virsu uzliek samitrinātu, vairākkārtīgu marli.
 
 
 
 
Taukainai un problemātiska tipa sejas ādai māla maskas lieliski palīdzēs līdzsvarot tauku sekrētu darbību, sašaurinās poras, uzsūks liekos ādas taukus, mazinās alerģisku reakciju un kairinājumu izpausmes un bagātinās ādu ar organismam nepieciešamām vielām. Uzlabos ādas vispārējo izskatu. 
 
Lūk, daži masku ieteikumi dažādiem ādu tipiem:
Jūtīgai ādai – 2ēd.k. baltie vai rozā māli, 1ēd.k. ūdens.
Taukainai, nelīdzenai ādai – 2ēd.k. zaļie māli, 1ēd.k. kumelīšu tējas.
Sausai, normālai ādai – 1ēd.k. māli pēc izvēles, 1ēd.k. medus, biezpiens, krējums vai avokado.
 
 
  
Māls pirtī 
Vislabāk māli iedarbojas, ja tos savieno ar pirts procedūru. Procedūras laikā iesmērējot ķermeni ar māliem un atgriežoties karsētavā, mālu iedarbību var paildzināt, jo tie neizžūst. Veiciet pašmasāžu, ļaujot dziļāk un vairāk ādai izmantot mālos esošo mikro- un makroelementu iedarbību. Māli izlīdzina ādas nelīdzenumus un ļoti labi noņem nepatīkamus ķermeņa aromātus. Tie attīra ādu no šlakvielām un sārņiem. Regulāras šādas procedūtas – vienu reizi nedēļā – mazinās arī celulītu.
 
 
 
 
Māla vanna
Māla vannas sagatavošana - pievieno 5-10 ēd.k., vai apm. 100 gramus māla pulveri. Šāda pelde mālu ūdenī dos iespēju lieliski atpūsties. Peldes ilgums 15-20 min., ilgāka pelde var sausināt ādu, jo āda pēc apm. 20 min. vairs nespēj uzņemt ūdeni, bet sāk to atdot no sevis.
- māla vannā attīrīsies ādas poras, sadzīs sīkas brūcītes un iegriezumi, mazināsies ādas virskārtas atmirušās šūnas. 
- bez attīrošām un dziedējošām īpašībām šādai vannai piemīt arī nomierinoša un relaksējoša iedarbība, un uzlabojas visa ķermeņa ādas stāvoklis. 
- regulāras šādas vannas – 1-2 reizes nedēļā vismaz pāris mēnešus – palīdzēs mazināt lieko svaru un atbrīvoties no celulīta. 
- obligāti šāda procedūra japapildina ar svaiga, tīra ūdens lietošanu vismaz 1-2 glāzes katru dienu, lai organisms var atbrīvoties no nevajadzīgām vielām, šķīdināt taukus un izvadīt šlakvielas. 
- vannas peldi ieteicams papildināt ar kādas zāļu tējas malkošanu, sveču gaismu un vīraka vai ēterisko eļļu aromātiem, kas papildus līdzsvaro garu, uzlabo vispārējo pašsajūtu, veicina ātrāku un noturīgāku vēlamo efektu. 
- pēc vannas jānoskalojas dušā, nelietojot nekādus citus mazgājamos līdzekļus. Ja āda sausa, iesaka to nenoslaucīt ar dvieli, bet vēl mitrā kārtīgi iemasēt kādu dabīgo eļļu (mandeļu, aprikožu kauliņu, vīnogu kauliņu, džodžobas, u.c.), kam var pievienot smiltsērkšķu eļļu un sev tīkamu ēterisko eļļu. 
- māla ūdenī var vannot arī zīdaiņus. Uz bērnu vanniņu liek 1-2 ēd.k. mālus. 
 
 
Māls dušā

Pirms dušas visu ķermeņa ādu ierīvē ar mīkstas konsistences māla pastu. Negaidot, kamēr tie nožūst, noskalojas siltā ūdenī. Mazgāšanās laikā nelieto ziepes vai citus ķermeņa kopšanas līdzekļus. Šī procedūra lieliski attīrīs ādas virskārtu. 
Ja ļauj māliem apžūt un tikai tad tos noskalo, aktivizējas tauku apmaiņas procesi ādas šūnās un mazinās celulīts. Dušas procedūra ieteicama 2-3 reizes nedēļā. Ideāli, ja procedūras laikā veic problemātisko vietu masāžu ar stingrām, apļveida kustībām.
 
 
 
 
Ādas problēmu risināšanai
Psoriāzei – mālus sajauc 1:1 ar rupjo sāli un pievieno ūdeni līdz veidojas krējuma veida konstitences pasta. Lieto kā apliekamos slimajām vietām.
 
Ekzēmas – labi palīdz regulāras māla maskas no mālu pastas (māls + ūdens) un mālu vannas.

 
Dažādi iekaisumi - māli lieliski palīdz gandrīz visu ādas iekaisumu gadījumos. Liek aplikācijas – māla pastu (māls + ūdens), ko cieši pārsedz ar siltu, mitru drānu vai vairākkārtīgu marli. Šādu aplikāciju nomaina, kad tā gandrīz izžuvusi un atkārto vēlreiz. Procedūra ilgst kādu stundu. Var uzlikt uz nakti vai pirms naktsmiega, bet tad pa virsu jāliek arī plēvīte, lai māls neizžūst. 
 
 
Herpes - herpes vietām uzliek mālu un asinzāles uzlējuma maisījumu. Šo maisījumu var papildināt ap propolisu. Maisījums samazinās pūtītes šķidrumu, tiks sausināta un dezinficēta āda. Novērsīs niezi un apsārtumu.
 
Rētaudi - pēc operācijas, kad brūces sadzijušas, mālu kompreses ir ļoti noderīgas, lai rētaudi izlīdzinātos un būtu mīkstāki.
 
 
 
Māli matiem un galvas ādai.
Matu un galvas ādas kopšanā un atveseļošanā lieliski palīdz arī māls. 
- mālus izmanto kā maskas taukainiem, blaugznainiem, neveseliem matiem. Sajauc mālus ar ūdeni (ja ir sausi mati, pievieno nedaudz kamēlijas vai kokosa eļļu) līdz krējuma konsistencei, iesmērē matos un galvas ādā, aptin plēvi un dvieli, lai māli pārāk ātri neizkalst un patur apm. 30min. Izmazgā siltā, tekošā ūdenī. Tā māli absorbēs nevajadzīgos taukus un izlīdzsvaros tauku dziedzeru darbību, samazinās niezi un galvas ādas kairinājumus. Šādas maskas ļoti pamatīgi attīra galvas ādu un matus, pabaro un apgādā ādu un matu saknītes ar nepieciešamajām minerālvielām un mikroelementiem. Stiprina matu saknes un padara tos veselākus. Lietojot maskas regulāri, var atbrīvoties arī no blaugznām.
 
- mīksti un zīdaini mati kļūst, ja tos skalo māla ūdenī (1ēd.k. uz 2-3 litriem ūdens). Pēc matu mazgāšanas ar šampūnu, tos izskalo māla ūdenī un pēc tam vēl tīrā tekošā ūdenī. Matiem uzlabojas elastība, tos vieglāk ir arī izķemmēt. 
 
 
- pie pastiprinātas matu izkrišanas un neveselīgiem, bojātiem matiem labi palīdzēs māla maskas ar olu. Mālus sajauc ar olu un ieziež matos. Tālāk rīkojas kā augstāk minēts pie maskām matiem.
 
- regulāri lietojot šampūnus, kuru sastāvā ir māli, tiek nostiprinātas matu saknes, mazinās blaugznas un matu izkrišana, dažkārt atjaunojas matu augšanas procesi. 
 
 
 
 
Māli roku kopšanā
Regulāras mālu maskas rokām, nagus papildus apgādā ar mikroelementiem un rada sekojošu rezultātu:
 
- nagi kļūst stiprāki, novēršas šķelšanās, 
mīkstinās raupja āda uz rokām,  
 
- piemīt balinošs efekts, rokas atgūst jaunavīgi skaistu, tīru krāsu,
 
- paātrina nelielu brūcīšu sadzīšanu,
 
- labi mīkstina un attīra ādu.
 
Lokālās vanniņas rokām. Nelielā traukā ielej siltu ūdeni un pievieno 1 tējkaroti māla pulveri. Rokas peldina aptuveni 15min. Ātrākam efektam procedūru var veikt katru dienu, vienas nedēļas laikā. Nagi kļūs izturīgāki un mazināsies virskārtas dzeltenā nokrāsa. Rokām atgriezīsies iepriekšējā pievilcība un skaistums. 
 
 
 
 
 
Māli pēdu kopšanā
Pēdas vanno siltā mālūdenī - 1ēd.k. uz 2-3 litriem ūdens. Šāda mērcēšana ieteicama vismaz divas reizes nedēļā ne ilgāk pa 20min. Pēc procedūras, lai mīkstinātu ādu, vēlams to ieziest ar barojošu krēmu, ko vienkārši var pagatavot arī pats.
 
- peldes mazina tulznu un liekā ādas raga slāņa veidojumus,
- māla mikroelementi baro pēdas, arī kāju nagi paliek stingrāki, nelobās, nedalās. 
 
Regulāra mālu masku lietošana novērš šķelšanos uz kāju nagiem . 
 
 
Gan mālu vanniņas, gan maskas novērš pastiprinātu svīšanu, līdzsvarojot pēdu sviedru dziedzeru darbību.
 
 
 
 
 
Māli mutes higiēnai.
Ļoti labvēlīgi uz zobiem un smaganām iedarbojas dažādi māli.
 
Dabīgās zobu pastas, kuru sastāvā ir māli, stiprina smaganas, novērš iekaisumus un dažādas smaganu infekcijas, mazina iekaisušu parodontozi. 
 
 
Mālus var izmantot arī vienkārši smaganu masāžām - nelielu māla daudzumu sajaucot ar ūdeni un pamasējot tās.
 
Skalojot ar māla ūdeni – apm. 0,5 tēj.k. uz 100 ml ūdens, atveseļojas un stiprinas smaganas, mazinās smaganu asiņošanu.
 
Mutes dobuma iekaisumu gadījumā var tīrīt zobus un smaganas ar samitrinātu, mālos iemērktu zobu birstīti, 1-2 reizes dienā. Tas novērsīs iekaisumu, stiprinās smaganas un zobus, kā arī izzudīs dzeltenie plankumi un zobu aplikums.
 
Kakla sāpju gadījumā kaklu skalo ar mālu un sālsūdeni vismaz 3-4 reizes dienā
 
 
 
Māli vīriešiem 
- Ieteicams pēc skūšanās ierīvēt sejas ādu ar māla masu un uzreiz noskalot. Māla lieliskās antiseptiskās īpašības mazinās nevēlamo ādas kairinājumu, apturēs asiņošanu. 
 
- Tautas medicīnā māla maskas uzskata par vienu no visefektīgākajiem līdzekļiem pret plikpaurību. Regulāri jālieto māla maskas matu stiprināšanai un asinsrites uzlabošanai.
 
 
 
 
 
Māli pēc epilācijas vai skūšanās.
Ieteicams pēc skūšanās vai epilācijas ierīvēt ādu ar māla pastu, kādu minūti paturēt un noskalot. Māla antiseptiskās īpašības nomierinās un mazinās nevēlamu ādas kairinājumu.
 
 
 
 
 
 

Atsausksmes

Uzrakstīt atsauksmi

Slikti Labi