Izvēlne
Jūsu grozs

Kliņģerīte

Kliņģerīte
Kliņģerīte
Kliņģerīte
Kliņģerīte
Kliņģerīte
Kliņģerīte
Kliņģerīte
0.00€
  • Pieejamība: Pieejams
  • Produkta kods: 8f009

Kliņģerīte


Vizītkarte

Lietojamās auga daļasziedi, ziedlapiņas, sēklas

Iedarbība veselībāAizkuņģa dziedzerim lieto svaigā veidā, piespiež to strādāt, smalcina akmeņus. Žāvēti augi ir žults dzenoši. Kakla skalošanai kliņģerīšu tinktūru atšķaida ar ūdeni vai izmanto kliņģerīšu ziedu novārījumu.

Iedarbība kosmētikā:

Savelkoša, dziedējoša, nomierinoša. Piemērota arī jūtīgām un bērnu ādām.
Eļļa apdegumiem un rētaudiem (labi der tumšām rētām).
Kāju sēnītēm regulāras tēju vannas. Sauja drogas 1 l ūdens, notur 20 min. un mērcē kājas ar visiem ziediem.

Sagatavošanas veidi:

Eļļas izvilkums - no svaigiem ziediem. Ziedus vāc otrā dienā pēc uzziedēšanas.
Kaltētas tēja
Tinktūra – svaigu ziedu 96%

Svaigā veidā – sāls skrubjos ķermenim, veselīga garšviela un piedeva ēdienam (salātos veicina kuņģa darbību).


Apraksts:

Kliņģerīšu vērtīgo iedarbību pazīst jau kopš aizvēsturiskajiem laikiem. 

Kliņģerīšu ziedlapiņas satur ļoti bagātīgu vērtīgo vielu kompleksu, no kurām galvenās sastāvdaļas ir terpenoīdi, flavonoīdi (līdz pat 1%), saponīni (2-10%), ēteriskās eļļas (līdz 0,3%), karotinoīdi (līdz pat 3%), polisaharīdi (apm. 15 %) u.c. 


Savukārt kliņģerīšu sēklas satur līdz 25% tauku, 60 līdz 70% no tajos esošajām taukskābēm ir diezgan reti sastopamā polinepiesātinātā kliņģerīšskābe (α-calendic acid), kas pieder pie omega 6 taukskābju grupas. Lai šīs vērtīgās vielas varētu palīdzēt ādai, visbiežāk no ziedlapiņām gatavo izvilkumu eļļā un CO2 ekstraktu. Mājas apstākļos ļoti viegli var pagatavot vērtīgu izvilkumu eļļā.


Steidzīgajiem īsais pārskats ar atslēgas vārdiem kāda ir kliņģerīšu izvilkumu eļļā iedarbība uz ādu:

  • Nomierina un dziedē ādu
  • Mazina kairinājumu un izsitumus
  • Iedarbojas antiseptiski
  • Neitralizē brīvos radikāļus uz ādas
  • Veicina audu atjaunošanos
  • Atjauno ādu, palīdzot atjaunot šūnas
  • Samazināt iekaisumu
  • Ātri dziedē apdegumus, sasitumus un griezumus
  • Novērš sausu ādu un kavē sīko krunciņu veidošanos



Tālāk mazliet padziļināti, tiem, kam svarīgas arī detaļas.


Kliņģerīšu eļļa satur augstu flavonoīdu un karotinoīdu (kas piešķir šiem ziediem koši oranžu krāsu) koncentrāciju. Šie antioksidanti brīnišķīgi mijiedarbojas ar brīvajiem radikāļiem, aizsargājot ādu. Te vēl mazliet ķīmijas labākai izpratnei, kā tas strādā - brīvie radikāļi ir nestabilas molekulas, kuras rada visdažādākie faktori (saule, piesārņojums, cigarešu dūmi, stress utt.). Tā kā tie sastāv tikai no viena elektrona, tie ir ļoti reaģējoši un „uzbrūk” ādas veselajām šūnām, paātrinot tās novecošanos. Kliņģerīšu eļļa esošie flavonoīdi „ziedo” elektronus, lai deaktivizētu brīvos radikāļus, padarot tos stabilākus un būtībā neitralizējot tos, pirms tie var nodarīt kaitējumu, kas izraisa priekšlaicīgu novecošanos, tajā skaitā fotonovecošanās (piemēram, aizkavē sīko mīmikas krunciņu veidošanos), hiperpigmentāciju (nenovērš, bet kavē tās veidošanos) un āda tiek aizsargāta no ārējas vides ietekmēm.


Pētījumi liecina, ka tā pati kliņģerīšu antioksidanta iedarbība palīdz uzturēt dzīvotspējīgus audus, stimulē ādas šūnu atjaunošanos, tādējādi veicinot brūču dzīšanu un rētaudu mīkstināšanos un dažos gadījumos pat samazināšanos. Tāpēc kliņģerīšu izvilkumu eļļā  bieži izmanto, lai atvieglotu saules apdegumus un iespējamos ādas kairinājumus, kā arī pievieno kosmētikas produktiem, kas paredzēti nelielām ādas problēmām, griezumiem un brūcēm, iekaisušai un kairinātai ādai, sprēgājošām lūpām, pūtītēm un izsitumiem.

Tāpēc, lietojot kliņģerīšu eļļu vai kosmētiku ar to sastāvā, īstermiņā tā palīdz padarīt ādu veselīgāku un elastīgāku. Ilgtermiņā tiek aizsargātas kalogēna un elastīna daudzums ādā, mazināti ādas iekaisumi, kas bieži ir galvenie ādas problēmu cēloņi, jo aizsprosto poras un izraisa sausumu vai kairinājumu, kā rezultātā rodas pinnes, ekzēmas, sausie ādas plankumi un paaugstināta ādas jutība. Tāpēc kosmētika ar kliņģerīšu eļļu vai ekstraktu tās sastāvā iedarbojas nomierinoši uz sakairinātu un iekaisušu ādu un tā lieliski piemērota jūtīgai ādai.

Pateicoties savām antiseptiskajām un antibakteriālajām īpašībām, kliņģerīte cīnās ar baktēriju augšanu, piemēram, kas izraisa blaugznas un galvas ādas kairinājumu vai pūtīšu veidošanos. Tāpēc to bieži izmanto arī aknes kopšanas produktos un, lai attīrītu galvas ādu, un, lai piešķirtu matu šķiedrām jaunu spēku.



Kādu eļļu izvēlēties gatavojos kliņģerīšu izvilkumu.


Protams, kosmētikas iedarbībai ar kliņģerīšu eļļu sastāvā, uz ādu ir būtiska nozīme gan tam, kādā bāzes eļļā izvilkums ir gatavos, kā arī pārējam kosmētikas produkta sastāvam. Bāzes eļļai, kurā kliņģerītes vērtīgās vielas ir izvilktas, ir izšķiroša nozīme kāda būs eļļas iedarbība uz ādu kopumā. Katra bāzes eļļa pati par sevi arī sastāv no konkrētām taukskābēm, kuru iedarbība ir atšķirīga.

Pārsvarā visi ražotāji gatavo eļļas izvilkumus no kaltētām kliņģerītēm, visbiežāk kā bāzi izmantojot salīdzinoši lētas eļļas, piem. saulespuķu vai sojas. Dažreiz sastopamas ir uz olīveļļas bāzes (kas ir samērā smaga eļļa). Tomēr sejas kopšanas kosmētikā visvērtīgāk būtu izvilkumi džodžobas eļļā. Ķermeņa kopšanai es gatavot izvilkumus sezama, vīnogu kauliņu vai mandeļu eļļās. Pamatnoteikums, izvēloties eļļu savam izvilkumam, ir eļļas noturība pret oksidēšanos. Iepriekš minētās ir tam atbilstošas. 


Kliņģerīšu izvilkumam eļļā  lietošanai kosmētikā nav kontrindikāciju, to var lietot grūtnieces un mazi bērni. Ļoti retos gadījumos piesardzību iesaka ievērot tiem cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret kurvjziežu dzimtas augiem (Asteraceae).


Vēl noderīgi linki par kliņģerīti

Kā tieši gatavot izvilkumu no svaigām kliņģerītēm vari noskatīties šo video.

Ieteikumus kliņģerīšu audzēšanai dārzā, lasi rakstā "izaudzē savu kliņģerīšu eļļu"

Iegādāties jau gatavu kliņģerīšu eļļu vari mūsu veikalā





Izmantotie avoti:

LEACH M. J. Calendula officinalis and wound healing: A systematic review. Wounds (2008).

WINDSOR J. L. & al. Effects of Calendula officinalis on human gingival fibroblasts. Homeopathy (2012).

ALMEIDA I. F. & al., Anti-inflammatory activity of Calendula officinalis L. flower extract. Cosmetics (2021).

M.PAHLOW Aphotheker. Das große Buch der Heilpflanzen (2018. 7.Auflage)



Atsausksmes

Uzrakstīt atsauksmi

Slikti Labi