Izvēlne
Jūsu grozs

Tenzīdu kombinēšana

Tenzīdu kombinēšana
Tenzīdu kombinēšana
0.00€
  • Pieejamība: Pieejams
  • Produkta kods: c4bbe

Vispārināti tomēr nevar teikt, ka kāds šampūns ir slikts, jo tas satur anjonisku vai katjonisku tenzīdu. Tas atkarīgs gan no tā, kāda ir tenzīdu kombinācija gan arī no tā kādi tenzīdi no katras grupas ir izvēlēti. Katrā no četrām grupām ir atrodami maigāki un saudzīgāki tenzīdi. Tomēr, ja ir novērojamas ādas problēmas, tad akcentu, izvēloties tenzīdus, vajadzētu likt uz amotēro un nejonisko grupu. 

 

Pamata tenzīdi un Ko-tenzīdi.

Lietderīgi būtu izdalīt kas ir pamata tensīdi un kas ir tā saucamie ko-tensīdi, jo anjoniskie, katjoniskie un citi tensīdu tipi tiek kombinēti atbilstoši to iedarbībai. 


Parasti par bāzes tensīdu izvēlas anjonisku tensīdu, piemēram Lamepon. Kā alternatīvu varu minēt SLSA. Kā ko-tensīdus izmanto ļoti maigos, neitrālos un amfotēros tensīdus, piemēram, kokosa betaīnu, kokosa glikozīdu un snaftīn, kuri, ja tos izmanto tīrus, ilgstoši lietojot mazgājot matus, kas ātri taukojas, tos pārlieku noslogo. Šis efekts ir pazīstams tiem, kuri pāriet uz dabiskās kosmētikas šampūniem un tiem, kuri izmēģina savas šampūnu receptes. Pašam pagatavot labu šampūnu nav viegli. Sausai ādai lieliski piemēroti ir  maigie amfotērie un neitrālie cukura tensīdi (bez anjoniskiem tensīdiem), kurus var izmantot kā bāzi dušas želejai.


Daudzi kosmētikas gatavotāji iesaka variēt ar šampūniem un pārmaiņus lietot arī šampūnus ar spēcīgākiem tīrošajiem un kopjošajiem tensīdiem. Ja ilgāku laiku izmanto vienu un to pašu šampūnu, mati taukojas, jo amfotērā tensīda molekulas ar laiku nosēžas matos. Šampūnu maiņa ar citu tensīdu kompozīciju var šo efektu līdzsvarot.



Tenzīda bāzes maisījuma sagatavošana

Ņemot vērā visu iepriekšminēto informāciju, veidojot savu ideālo šampūna vai dušas želejas recepti, eksperimentu rezultātā jāatrod sava bāzes tenzīdu maisījuma kombinācija. Ieteicams sākumā izmēģināt gatavojot daudzas, dažādas mazas porcijas, kas šampūniem ir viegli izdarāms, jo to pagatavošanas process ir vienkāršs.

Kokmbinācijā iekļaujiet tenzīdus no dažādām grupām. Sadaļā Sākvielas ir katra tenzīda apraksta beigās dota informācija cik ir to lietošanas devas procentos tenzīdu bāzes maisījumā vai rēķinot uz gala produkta. Tenzīdu bāzes maisījums ir koncentrāts, kas vēl ir jāšķaida ar eļļu un/vai ūdeni. 

Izvēloties tenzīdu attiecības, atcerieties, ka taukainiem matiem būs nepieciešams tenzīdu maisījums ar spēcīgāku mazgājošo iedarbību, tātad būs nepieciešama lielāka pamata tenzīda attiecība pret ko-tenzīdiem. Taukainiem matiem, lai pietiekoši attīrītu galvas ādu, būs jālieto noteikti kāds no anjonisko tenzīdu grupas. Sausām ādām, dušas želejām un bērnu ādas mazgāšanai var eksperimentēt ar ko-tenzīdu maisījumiem. Sevišķi maigajai bērnu ādai nebūs vajadzīgi anjoniskie tenzīdi, pietiekoši būs neliela nejonisko vai amfotēro tenzīdu piedeva mazgājošajam produktam.



Mazgājošā substance (MS) un tās aprēķināšana bāzes maisījumā

Katram tenzīdam ir savs mazgājošais potenciāls un katram tā saucamās mazgājošās substances koncentrācija atšķiras un ir norādīta aprakstā. Atkarībā no tā, cik procentulāli lieks ir katra tenzīda mazgājošais potenciāls, jeb mazgājošās substances daudzums, tiek aprēķināta tā koncentrācija attiecīgajā bāzes maisījumā. 

Ieteicamā mazgājošās substances (MS) koncentrācija tīrošajos līdzekļos ir orientējoši sekojoša:

Šampūniem un dušas želejām normālai un taukainai ādai 12-15%
Šampūniem un dušas želejām sausai un jūtīgai ādai 9-11%
Sejas tīrīšanai un mazu bērnu kopšanas līdzekļiem 1-3 %
Vannas piedevām 20-35%

Tā kā neviens tenzīds nesatur 100% mazgājošās substances, tad attiecīgā deva ir atsevišķi jāizrēķina. Vispirms jānosaka, kādās attiecībās būs katrs tenzīds konkrētajā maisījumā. Ņemsim par piemēru tenzīdu bāzes maisījumu taukainiem matiem, kur kā tenzīdus izmantosim: 

Lamepon 60%, Plantaren 25 %, Betain 15%. 

Šajā kombinācijā ir visu trīs tenzīdu grupu pārstāvji, kas viens otru labi papildina, nodrošinot optimālu kombināciju. Šeit minētās attiecības nav jāņem kā visoptimālākais variants, jo katrai ādai un matiem ir savas individuālās vajadzības, arī taukaini mati ir ļoti dažādi, tāpēc, eksperimentējiet, ņemot vērā pamatieteikumus.

Tātad, lai varētu aprēķināt katra izvēlētā tenzīda daudzumu mūsu tenzīdu bāzes maisījumā un iegūt 12 % mazgājošās substances koncentrāciju, jāizrēķina vispirms, cik katrs no tenzīdiem būtu jāpievieno, lai iegūtu 12 % mazgājošās substances koncentrāciju galaproduktā, ja tas tiktu konkrētajā produktā izmantots viens pats. Aprēķinām katru atsevišķi izejot no tā, ka gala produkts ir 100 grami:

Lamepon = 100 (g gala produkts daudzums) x 12 (vēlamais MS % koncentrācija) / 51 (MS  % koncentrācija šajā tenzīdā, tiek norādīts pie sākvielas apraksta) = 23,5 = noapaļo uz augšu = 24 g

Plantaren = 100x12/52 = 23 g

Betain = 100x12/30 = 40 g

Pēc šī piemēra var redzēt, jo mazāka ir attiecīgā produkta MS koncentrācija, jo vairāk vajadzīgs pats produkts, lai nodrošinātu vēlamo MS % koncentrāciju gala produktā. 
Kad ir aprēķināts katram tenzīdam atsevišķi nepieciešamais daudzums, kas nodrošinātu vēlamo MS % koncentrāciju, var aprēķināt, cik konkrētais tenzīds būtu jāņem izvēlētajā tenzīdu maisījumā, izrēķinot tā procentuālo daudzumu:

60 % no Lamepon = 0,60x24 = 14,4 = 14 g
25 % no Plantaren = 0,25x23 = 5,75 = 6 g
15 % no Betain = 0,15x40 = 6 g



Kombinēšanas piemēri Tenzīdu bāzes maisījumiem

Šeit norādīti konkrēti tenzīdu daudzumi gramos, kas kopā veido bāzes tenzīda maisījumu un 100 gramiem gala produkta. Atlikusī daļa ir ūdens un citas aktīvās vielas pēc katra paša izvēles un vajadzības, kuras tiek atrēķinātas no kopējā ūdens daudzuma. 

Taukainai ādai un matiem uz 100 g šampūna vai dušas želejas gala produkta (12 % MS) - paraugaprēķins redzams augstāk:

60% Lamepon = 14 g 

25 % Plantaren = 6 g 

15 % Betain vai Sanfteen = 6 g 

 

Sausai ādai un matiem uz 100 g šampūna vai dušas želejas gala produkta (10% MS):

40 % Lamepon = 8 g

30 % Plantaren = 6 g

15 % Sanfteen = 2 g

15 % Kokosbetain = 5 g

+ Glicerīns = 5 g


Mazu bērnu un sejas ādas tīrīšanas produktos uz 100 g. gala produkta. 

Šajā gadījumā ieteicams gatavot vieglus mazgājošos krēmus/losjonus, izmantojot Montanova L kā emulgatoru. Tenzīdu bāzes maisījuma daudzumu atrēķinot no ūdens fāzes daudzuma konkrētā losjona recepturā. 


1.piemērs (3% mazgājošo substanču koncentrācija)

60% Plantaren 3.5 g

40% Betain vai Lamesoft 4 g


2.piemērs (3% mazgājošo substanču koncentrācija)
60 % Plantaren 3.5 g
40 % Sanftīn 2 g


3.piemērs (2 % mazgājošo substanču koncentrācija) 

100% Lamesoft 5 g



Šādi var kombinēt un izmēģināt dažādus variantus. 

Atsausksmes

Uzrakstīt atsauksmi

Slikti Labi