Kas jāņem vērā gatavojot
saules aizsargkosmētiku?
 
  
 
Iepriekšējos rakstos par saules ietekmi uz ādu un sauļojies droši un dabiski ir skaidri pamatots, ka receptes kosmētikai, kas paredzēta lietošanai spilgtā saules gaismā (ne tikai aizsargkosmētikā, bet arī kopjošajos preparātos), jāveido pārdomāti, lai varētu ādu efektīvi pasargāt no intensīviem saules stariem, un lai kosmētika saglabātu savu stabilitāti. Zemāk esošie punkti un izejvielu uzskaitījums palīdzēs aizsargkosmētikas recepšu plānošanas procesā:
 
 
 
1. Stabilas augu eļļas. 
Tās ir eļļas, kuras neoksidējas un kuras neietekmē saules gaisma, tās ir eļļas ar zemu polinepiesātināto taukskābju saturu. Dažas eļļas ir izcili stabilizatori citām eļļām tā, ka var izmantot arī eļļas ar polipiesātinātajām taukskābēm kombinācijā ar poli nepiesātinātajām.
 
Kā bāzi saules aizsargproduktiem var izmantot:
 
neitrālo, jeb frakcionēto kokoseļļu
džodžobas eļļu
marula eļļu
šī riekstu eļļu
kokosa eļļa
babasu eļļu
 
 
2. Augu sviesti ar zemu divkārt nepiesātināto un polinepiesātināto taukskābju saturu, piemēram:
 
šī sviests
mango sviests
kupuaku sviests
 
 
3. Neizmantot oksidatīvi uzņēmīgas eļļas, piem. mežrozīšu, naktssveces, granātābolu sēklu, kaņepju, plūškoka, jāņogu un citu sēklu eļļas. Saules aizsargpreperātos labi iederas rafinētas eļļas. Ir svarīgi ievērot eļļu izplūšanas īpašības un izmantot ātri izplūstošas eļļas (piem. kokosa, babasu eļļas un skvalāns), jo SoFi Tix augstā koncentrācija var radīt ādai nospiedošu sajūtu. 
 
 
4. Pievieno fitosterolus, kā piemēram Gamma Orizanols. Kā arī izcila izejviela saules aizsargfiltros ir avokado vidusdaļa – Avokadins (3-5%).
 
 
5. Pievieno skvalānu.  Tā pievienošana ir nepieciešama, lai emulsija iegūtu oksidatīvi stabilu un antioksidatīvi iedarbīgu lipīdu. 
 
 
6. Dabīgie saules aizsargfiltri: vienīgie saules aizsargfiltri, kas nesagādā problēmas ir minerālu izcelsmes pigmenti - titāna dioksīds un cinka oksīds, kas apvienoti vienā ar nosaukumu SoFi Tix izveido drošu  izejvielu saules aizsardzībai. Šīs izejvielas priekšrocība ir , ka iespiežas tikai virsējā raga slānī un neveido kontaktu ar dermā esošajām dzīvajām šūnām, tas ir ķīmiski un bioloģiski stabils- nav kairinošs un ir viegli panesams. Pigmenti ir noklāti ar lecitīnu un izšķīdināti nelielā daudzumā eļļas. SoFi Tix Breitband sargā no UV-A un UV-B starojuma. 1% deva atbilst aizsargfaktoram 2 savukārt 5% deva atbilst aizsargfaktoram 10. Vairāk par šo izejvielu lasi pie SoFiTix.
 
 
 
7. Aktīvās vielas: saules aizsargpreperātos un īpaši produktos, kas paredzēti lietot pēc sauļošanās ir ieteicams pievienot piedevas, kas dziedē apdegumu, mazina apsārtumu un kairinājumu. 
 
D-pantenols (2%) un E-vitamīns (1-2%), kas iedarbojas nomierinoši uz sakairinātu ādu. 
 
Alveja darbojas kā kņudošās sajūtas mazinātājs, dziedē apdegumu un atvēsina ādu, lieliski piemērots ir arī Burvju lazdas hidrolāts. Iejaukts ūdens fāzē nomierinoši iedarbojas arī hibiskusroze, tāpat arī D-pantenols un E-vitamīns. Vakaros pēc sauļošanās, ir piemērotas emulsijas un kopjoši preparāti, kuru sastāvā ir mežrozīšu, granātābolu un naktssveces eļļas, kas satur linola un linolenskābes ar pretiekaisuma un nomierinošu iedarbību.
 
 
 
8. Konservanti: saules aizsargproduktus, kuri satur ūdeni, ir svarīgi konservēt.  Ja tiek ņemti līdzi arī uz pludmali, kur tiek pakļauti augstai temperatūrai un lielākam bojāšanās riskam, vajadzētu pievienot dubultā iedarbībā - 12- 15% spirta (96 % vol) ūdens fāzē un Rokonsal (vai Biokons) atbilstošā koncentrācijā (2 pilieni uz 10 g emulsijas).
 
 
9. Kādu kosmētikas produkta tipu izvēlēties.
Iespējams gatavot krēmus vai emulsijas, kuru sastāvā ir ūdens. Gan ūdens/ eļļā emulsijas, kas labāk turas kopā un notur viegli sviedrējošu stāvokli, gan eļļa/ ūdenī emulsijas, kas ir vieglākas un patīkamākas augstā temperatūrā.
 
Pie alerģijām un dermatozēm klasiskie emulgatori un taukus saturošas receptes ir stingri aizliegtas: šādā gadījumā kā dabisku emulgatoru eļļa/ ūdenī emulsijām var izmantot tīru hidro (dispersijas) gēlu uz ksantāna bāzes.
 
Vēl var gatavot aizsargproduktus bez ūdens, tā saucamos ūdeni nesaturošos aizsargproduktus, tikai uz lipīdu (eļļu/tauku) bāzes, jeb balzamus vai sviestus un aizsargeļļas. Šie produkti būs ūdens noturīgāki, vieglāk pagatavojami arī iesācējiem, bet ne tik vieglas struktūras.
 
 
 
10. Cik lielu SPF izvēlēties savam produktam? 
 
Šo tēmu pavisam īsumā. Saules aizsarglīdzekļi šodien tiek gatavoti ar ekstrēmi augstu aizsargfaktoru. Produkts ar aizsargfaktoru SPF 20 absorbē 95 % no visiem UVB stariem, aizsargfaktors 50 paaugstina absorbciju par 3 %, tātad paceļ aizsardzības līmeni tikai līdz 98 %. Tas liek saprast, ka nav jēgas palielināt aizsargvielas devu krēmā, jo tā efektivitāte ir minimāla. Cilvēki ar ļoti jūtīgu ādu ar krēmu, kam aizsargfaktors ir 30 „var sevi pietiekoši pasargāt jebkurā zemeslodes vietā”. Pēc pieredzes, pilnīgi pietiek arī ar SPF 25, ja tam izmanto izejvielu SoFiTix, ar kura palīdzību tiek sasniegta droša aizsardzība pret UV-A un UV-B stariem.
 
 
Pie saules aizsargvielām var minēt sekojošus produktus, kuru apraksti atrodami sadaļā sākvielas:
 
Gamma orizanols un SoFiTix.
 
 
Ja Tevi uzrunā šī ideja par dabisko saules aizsardzību sev un savai ģimenei un vēlies pati pagatavot saules aizsargproduktus, esmu sagatavojusi dažas saules aizsardzības receptes ierosmei šeit. 
Kā arī pēc sauļošanās nomierinošās kosmētikas receptes ir atrodamas šeit. 
 
 
Bet ja Tevi uzrunā ideja par dabīgu saules aizsardzību sev un ģimenei, bet nav pašai laika pagatavot drošus un efektīgus saules aizsargproduktus, Tev ir iespēja iegādāties mūsu gatavotos, pēc visiem iepriekšminētajiem principiem droši izstrādātos produktus.
 
Mūsu produkti ir pārbaudīti un ar teicamu rezultātu notestēti gan Latvijā, gan skarbajās dienvidu saules zemēs tādās kā Omāna, Etiopija un ASV svelmainajās vasarās.

 

Sauļošanās balzams sejai un ķermenim SPF 25

Aizsargeļļa SPF 10

Mitrinošs dienas krēms vasarai ar UV staru filtru

News


Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Saules iedarbība uz ādu".

Jun
18
Jauna informācija sadaļā "Sauļojies droši un dabiski".

Mar
8
Jauna informācija sadaļā "Veselība".

May
28
Pievienota jauna sadaļa "Melno ķimeņu eļļa suņiem".

Seko Mums:
Pierakstīties jaunumiem:
Jūsu E-pasts:


Sadarbības Partneri:
Rudra